Ako využiť čas na sebapremenu?
Každému karanténa brnká na inú citlivú strunu. Sme vystavení neistote, obavám, napätiu, stresu, hnevu a smútku. Niekto ju uchopí ako príležitosť a využije ju vo svoj prospech. Dobehne zanedbávané, naučí sa niečo nové, využije ju na sebapoznanie, na prehodnotenie priorít a toho, na čom v skutočnosti záleží a zmení seba alebo aj prácu.
To, že sme vystavení neistote, ohrozeniu a bezmocnosti nás núti prejsť do iného režimu. Zmena si vyžaduje prispôsobenie sa. So strachom prichádza aj uvedomenie, že istota, že nám niekto niečo zabezpečí, zaručí, dodá alebo sa postará, či ochráni, pretože sme si za to zaplatili, máme na to právo, bola len ilúzia, ktorá sa ľahko rozplynie. Z naivity a pýchy prechádzame do pokory, vyčkávania a sledovania, čo bude. Niekoho miera úzkosti je tak vysoká, že ho nutká neustále sledovať dianie a komentáre v médiách a na sociálnych sieťach. Napriek tomu, že vás to láka, nevenujte týmto aktivitám zbytočne veľa času, ktorý by ste mohli investovať do seba a iných podstatnejších vecí. Vyhýbajte sa celodennému sledovaniu správ a rôznych teórií, ktoré vás zahltia a uvedú do chaosu alebo vyvolajú ešte viac nepríjemných pocitov. Rozlišujte, čo má zmysel sledovať a čo radšej nie.
Ako si udržať psychiku v dobrej kondícii?
Čo urobiť, aby sme sa vnútorne posilnili, nestrácali nádej, neupadali na duchu a neskĺzli k negativizmu?
Na vašej ceste vám môže pomôcť:
Tvorivosť a činorodosť
Možno pracujete v odvetví, kedy vám nebude umožnené pracovať tak, ako ste pracovali doteraz. Hľadajte nové inšpirácie a možnosti ako sa uplatniť. Zmeňte pasívny postoj na aktívny. Zaujímajte sa u známych, všímajte si, k čomu máte vzťah, v čom ste šikovní a čo všetko viete. Kto hľadá, nájde. Ak skutočne budete mať záujem o prácu, s veľkou pravdepodobnosťou sa pre vás naskytne príležitosť sa zamestnať, či si privyrobiť aj v týchto dňoch. Otázka je, či ste dostatočne flexibilní a viete sa zriecť niektorých očakávaní, predsudkov a obáv. Voľný čas radšej venujte tvorivej činnosti ako záhaľke. Byť tvorivý je možné všade.
Pevný bod a opora
Uistite sa, že máte možnosť sa v prípade potreby na koho obrátiť. Zostať v ťažkých časom v tom sám a napospas osudu je stresujúce. Môže to byť ktokoľvek, na koho sa viete spoľahnúť. Dôverný priateľ, partner, rodič, terapeut. Niekto, kto vás povzbudí a komu sa so svojimi pocitmi môžete zdôveriť. Nie je nutné im volať každú chvíľu, očakávať, že vás spasia. Je však dobré vedieť, že je tu niekto, kto pri vás v ťažkých chvíľach je, kto si vás vypočuje a pochopí, čím si prechádzate. Ostaňte v kontakte so svojimi blízkymi. Vyrozprávať sa, získať pochopenie a zdieľanie pocitov, ale aj spoločných plánov a vízii má svoje opodstatnenie, upokojuje to a zmierňuje nazbierané napätie. Nájdite si čas na to, čo ste doteraz zanedbávali: deti, domácnosť, varenie, záhrada, hobby, partner, rodina, domáci mazlíčkovia
Udržujte sa v dobrej psychickej kondícii sebadisciplínou a režimom
Žite v rámci možností bežný život, zachovajte si režim a prirodzený denný rytmus. Dôležité pre psychohygienu je zostať aktívny, fyzicky aj mentálne. Nájdite si užitočnú a prospešnú činnosť pre vás a druhých. Zachovajte si disciplínu a dôslednosť. Povaľovať sa je síce lákavé a občas to dobre padne, ale opustiť sa na niekoľko týždňov, môže vyústiť do úzkostných stavov a negativity z dôvodu nevyužitia svojej energie a potenciálu. Energia, ktorú neinvestujete do tvorivej a zmysluplnej činnosti, sa otáča proti vám.
Dajte si nenáročné úlohy alebo predsavzatia, na ktorých budete denne pracovať. Môžete kultivovať vôľové vlastnosti a schopnosti alebo vytrvalosť a telesnú zdatnosť. Začať sa stravovať zdravšie, pravidelne cvičiť, otužovať, čítať, učiť sa. Dajte si cieľ a vytvorte si plán činností. Následne ho dodržiavajte. Buďte dôslední a napriek lenivosti a pohodlnosti pokračujte ďalej.
Zdravší životný štýl
Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a socializácia s blízkymi je základ psychohygieny spolu s objavením, ako svoje emócie a stavy primerane zo seba ventilovať.
Neprejedajte sa. Jedzte do polosýta a vyhýbajte sa jedeniu z nudy alebo zajedaniu otrávenosti a negatívnych emócii.
Urobte všetko preto, aby ste sa čo najkvalitnejšie vyspali a nabrali tak dostatočnú silu a energiu do ďalšieho dňa. Neodporúča sa obrátiť si deň s nocou. Vyvarujte sa všetkých zlozvykov, ako je prejedanie, nadmerné fajčenie, pojedanie sladkostí a vysedávanie pri TV, či počítači.
Vyhnite sa opíjaniu. Aj niekoľko krát do týždňa požívať alkohol býva rizikové. Ideálne je alkohol nepiť vôbec. Ak si potrebujete vypnúť hlavu, nájdite si iný spôsob. Alkohol z nás robí slabšieho človeka, ak namiesto riešenia skutočných príčin vašich problémov sa ich snažíte zahnať touto formou. Problémy sa budú hromadiť, nie miznúť.
Osobná inventúra
Urobte si poriadok v sebe, okolo seba, vo vzťahoch. Využite čas prospešne. Nahliadnite do svojho vnútra. Neobávajte sa počiatočného napätia, ktoré súvisí s tým, že ste dlhodobo niečo odsúvali, ignorovali alebo sa inak vyhýbali tomu, čo ste si dlžní. Pocity viny, emočná bolesť, úzkosť, nepokoj, vnútorné napätie pri stíšení sa sú len počiatočné prejavy našich „kostlivcov“.
Prehodnotenie a objavenie toho, ako sa veci majú, je často nepríjemné, ale užitočné. Možno objavíte, prečo sa vám nedarí, čo sú vaše slabiny, ako sami manipulujete alebo sa vyhovárate, ako ste ustrašení a neveríte si… Postavte sa tomu vzpriamene. Tento vnútorný postoj napomáha prijatiu a ochote sa s tým popasovať. Zbaviť sa nerestí a všetkého, čo vám škodí a udržiava v strachu, je zväčša dlhá cesta. Systematická práca na cnostiach, pravých hodnotách a rozvíjanie morálnej múdrosti je však ušľachtilá činnosť a prospieva. Inšpirujte sa tými, ktorých obdivujete, čítajte hodnotnú literatúru a premýšľajte o sebe, živote a nových možnostiach.
Večerná rekapitulácia
(prejdite si týchto pár otázok večer pred spaním alebo vtedy, keď neviete zaspať)
– Čo mi priniesol dnešný deň?
– Čo by som si chcel zapamätať?
– Chcel by som tento deň prežiť znova?
– Chýbalo mi niečo? Ak áno, čo?
– Klamal som (si) dnes? Ak áno, prečo?
– Ktoré pocity a emócie dnes prevládali u mňa?
– Urobil som niečo, čo ľutujem? Ak áno, viem to napraviť?
– Je niečo, čo som dnes pochopil alebo objavil? Z čoho sa viem tešiť?
Prijatie nevyhnutného a odovzdanie sa
Je dobré sa zmieriť s tým, že niektoré veci nemáte v rukách. Keď strácame istoty a ilúzia bezpečného sveta sa vytráca, nastáva čas sa zastaviť a zamyslieť. Ťažké časy a pocit tiesne nám okrem nepríjemných pocitov prinesú aj väčšiu chuť uznať, že je tu niečo, čo môžeme nazvať Vyššia moc. Niečo, čo nás presahuje a má väčší vplyv na naše životy, ako si v obdobiach bezstarostného alebo uponáhľaného života dokážeme vôbec predstaviť a pripustiť. Stret s Vyššou mocou, kedy naša vôľa, plány a úsilie idú bokom, nám dáva príležitosť na rozvinutie spirituálnych a duchovných kvalít v sebe. Obrátenie sa k Bohu alebo inej forme spirituality býva upokojujúcejšie a napĺňajúcejšie, ako špekulovať a všetko pretláčať len hlavou a logikou. Ak vás zasiahne pomyselný blesk z hora a nabúra zabehnuté, ostaňte pokojní. Neprichádza trest, ale príležitosť na zmenu. Zastaví vás, aby ste pochopili a prehodnotili to, čo žijete, či ste naplnení. Kam kráčate.
autorka: Radoslava Olajos
Súvisiace články:
Kríza vo vzťahu ako šanca lepšie si porozumieť
Obetovať seba alebo manželstvo?
foto: Anett Kállai Tóth