Objatie lieči
Keď dvaja splynú v objatí, na úrovni duší, pookrejú. Nezáleží, či sa objímu ženy, muži alebo navzájom. Oddané, dobrovoľné a pokojné objatie, pri ktorom sa odovzdáme druhému, lieči. Vyplavujú sa prirodzene hormóny, ktoré pomáhajú znižovať stres, nepokoj a prázdnotu. Ak človeka, ktorého objímate, máte radi, takého aký je, prijímate ho, milujete ho, páči sa vám, ste do neho zamilovaní alebo si ho vážite, vzniká týmto spojením hormón oxytocín – hormón nehy, lásky a prijatia. Tento hormón upokojuje, uzemňuje, harmonizuje, dostáva našu psychiku do stavu „všetko je ok, som v bezpečí“, podporuje v nás postoj som milovaný a milujem, som prijímaný a prijímam. Tento postoj lieči, blahodarne vplýva cez spustenie hormónov šťastia – serotonínu a oxytocínu na našu imunitu, nervový systém a psychiku. Výskumy potvrdzujú staré známe, že objatia prinášajú uvoľnenie, pookriatie a pocit prijatia, čiže vedomie toho, že „som hodný lásky, som prijímaný, milovaný, chcený“.
Je prospešné sa denne objímať, dotýkať sa druhého, byť v telesnom kontakte. Oddanie sa a vnímanie tohoto splynutia napomáha rozvíjať a podporovať sociálne, ale aj kognitívne funkcie (pamäť, pozornosť, myslenie, schopnosť vyjadriť sa a porozumieť, atď.) Objímanie s osobou, ktorá nám je príjemná, napomáha zmierňovať, dokonca prekonávať traumy, prázdnotu a pomáha liečiť naše srdce – rozvíja cit a súcit.
Dajte si čas na objatia, ak to robíte, neponáhľajte sa, užite si to, precíťte. Objímajte sa, dotýkajte sa a buďte blízko k ľuďom, na ktorých vám záleží. Rozvíja vás to oboch a lieči. Okrem úsmevu môžeme každý deň dať druhému, na kom nám záleží dar, dar blízkosti, objatia. V tú chvíľu obdarovávame oboch, nielen druhého, ale aj seba.
Nezabúdajte na rešpektovanie druhého. Možno máte práve väčšiu potrebu po blízkosti a dotykoch, ako ten druhý, vnímajte ho a umožnite mu slobodne konať. Nenúťte k objatiam deti. Objatia sú o nadväzovaní kontaktu, vzťahu a to vyžaduje čas, vnímanie nielen seba, ale aj druhého. Byť v kontakte s niekým, je o približovaní sa, vnímaní ho, cíteni a prepojení, dovoľte si navnímať a užiť si každú fázu. Vyživuje to našu dušu.
Možno nemáte koho objať, kto by vám bol príjemný alebo nie ste typ, ktorý má rád dotyky, dokonca k tomu môžete mať odpor. Rešpektujte seba. Ak najviac dotykov a pozornosti venujete svojmu mobilu, môžete sa o niečo cenné obrať. Niečo, čo vám môže dať len živá bytosť.
Pravidelné objímanie s tou istou osobou, môže prehĺbiť váš vzťah, vzniknúť medzi vami dôvera, dokonca láska, blízky vzťah.
Vedci dokázali, že objatie a hladkanie zvieratka, predovšetkým domácich miláčikov vo väčšine prípadov vedie k zlepšeniu psychického rozpoloženia a výrazne znižuje stres. Jedna z podporných psychoterapeutických metód je animoterapia (liečba pomocou zvierat), jednou z najznámejších je canisterapia, teda využitie psa domáceho na zlepšenie psychickej, fyzickej a sociálnej pohody človeka.
Príjemné objímanie, s láskou
P.S.: Koľkokrát ste dnes už objali niekoho, na kom vám záleží?
„Potrebujeme štyri objatia denne, aby sme prežili, osem objatí, aby sme normálne fungovali a dvanásť, aby sme rástli.“ rodinná terapeutka Virginia Satirová