báseň Charlieho Chaplina

Keď som začal milovať sám seba

Keď som začal milovať sám seba, uvedomil som si, že duševná bolesť a utrpenie je pre mňa iba varovaním, aby som nežil v rozpore so svojou vlastnou pravdou. Dnes viem, že sa to nazýva BYŤ PRAVDIVÝ.

Keď som začal milovať sám seba, pochopil som ako, veľmi urážam druhých, keď im vnucujem svoje názory a priania, hoci viem, že na to nie je vhodný čas, že na to nie je človek ešte pripravený, aj keby sa to týkalo mňa samého. Dnes viem, že sa to nazýva SEBAÚCTA.

Keď som začal milovať sám seba, prestal som túžiť po inom živote a dokázal som rozoznať, že všetko okolo mňa je len výzvou k môjmu rastu. K vývoju. Dnes viem, že sa to nazýva ZRELOSŤ.

Keď som začal milovať sám seba, pochopil som, že vždy, pri každej príležitosti som v správny čas na správnom mieste a že všetko, čo sa deje je správne. To sa hovorí nazýva VYROVNANOSŤ.

Keď som začal milovať sám seba, prestal som sa okrádať o voľný čas a robiť si veľkolepé plány do budúcnosti. Dnes robím len to, čo ma baví, spôsobuje mi radosť, čo milujem a čo poteší moje srdce. Robím to po svojom a svojím vlastným tempom. Dnes viem, že sa to nazýva POCTIVOSŤ.

Keď som začal milovať sám seba, zbavil som sa všetkého, čo pre mňa nebolo zdravé. Jedla, ľudí, vecí, situácií, predovšetkým toho, čo ma neustále sťahovalo nadol, preč od seba. Spočiatku som to nazýval zdravým egoizmom. Dnes však viem, že to je LÁSKA K SEBE.

Keď som začal milovať sám seba, prestal som chcieť mať vždy pravdu. Tak som sa menej často mýlil. Dnes viem, že sa to je POKORA.

Keď som začal milovať sám seba, nechcel som už žiť ďalej minulosťou a starať sa o svoju budúcnosť. Teraz žijem v prítomnom okamihu, kde sa koná všetko. Takto dnes prežívam každý deň a nazývam to UVEDOMENIE.

Keď som začal milovať sám seba, uvedomil som si, že zo mňa môže moje myslenie urobiť úbohého a chorého človeka. Keď som však zavolal na pomoc silu svojho srdca, dostal som rozum ako významného partnera. Dnes to nazývam MÚDROSŤ SRDCA.

Už sa nemusím obávať sporov, problémov a konfliktov so sebou samým a ostatnými, pretože viem, že dokonca aj hviezdy občas do seba narazia a potom vzniknú nové svety. Dnes viem, že TO JE ŽIVOT!

Charlie Chaplin, 16. apríl 1959

zdroj: http://www.citehr.com/299788-when-i-started-loving-myself-poem-charlie.html