Výsledky v chudnutí vo veľkej miere ovplyvňuje aj naša psychika. Hovorí sa, že naše emócie hýbu hladom. Opýtali sme sa preto hlbinnej psychoterapeutky a lektorky stres manažmentu PhDr. Radky Olajos, ako úspešne naštartovať svoj program chudnutia.“

UVEDOMTE SI, PREČO CHCETE CHUDNÚŤ.

Prečo sa do toho chcete pustiť práve teraz? Čo je vaším motívom? Zdravie, dobrý pocit zo seba, novoročné predsavzatie, znechutenie z toho, ako vyzeráte alebo fakt, že nezmestíte do nohavíc?

Odporúčam tiež spoznať aké je vaše váhové optimum a neporovnávať sa s retušovanými katalógovými modelmi. Každý máme totiž inú predispozíciu a na optimálne fungovanie potrebujeme mať aj tuk.

CHUDNUTIE SI SPRÁVNE NAČASUJTE.

Nezačínajte chudnúť (pomocou diét) v období, kedy máte veľa stresu v práci či v súkromí. Ani nie vtedy, keď ste príliš vyčerpaní. Človek potrebuje silu vyrovnať sa s tým, čím práve prechádza. Diéta môže byť pre organizmus ďalšia záťaž. Chudnutie je najlepšie načasovať na obdobie, kedy ste v pohode a nič iné, ako kilá navyše vás netrápia.

TRÉNUJTE VÔĽOVÉ VLASTNOSTI,

ako je trpezlivosť, cieľavedomosť, zásadovosť, vytrvalosť a sebaovládanie. Vedome sa rozhodnite, koľko a čoho chcete zjesť a dodržte to. Ak sa vám to nepodarí, nebuďte zo seba znechutení, nehnevajte sa na seba, nestrácajte nádej, že sa vám to podarí. Prekonaním neúspechov a nevzdávaním sa, silnie vaša psychika a vy máte väčšiu šancu uspieť aj v chudnutí. Pri neúspechu sa len zamyslite nad príčinou a pokračujte vo svojom pláne, príp. znížte nároky, chudnúť sa dá aj s väčšou ľahkosťou a pozvoľnejšie. Spoznajte sami seba. Správne chudnutie je aj o sebapoznávaní. Nedajte na zaručené rady, pretože žiadna nie je zaručená a nefunguje u každého. Recepty a diéty vnímajte ako inšpiráciu, všímajte si viac svoje telo, ako reaguje, čo sa mení, čo vám robí dobre a čo nie.

NAUČTE SA MAŤ SVOJE TELO RADI,

aj keď nie je presne také, aké by sa vám páčilo. Sebaprijatie pomáha uvoľňovať bloky, ktoré nám bránia v chudnutí. Dlhodobý stres, či náročné životné obdobie môže mať za následok pribranie. Mám skúsenosť, že po vyriešení problému, ktorý klienta sužoval (nespokojnosť v práci, partnerstve), príde celkové uvoľnenie psychiky, stres sa zredukuje a on celkom prirodzene bez špeciálnych diét začne chudnúť a dostane sa na svoje váhové optimum za pár týždňov bez vynaloženia úsilia.

PRACUJTE SO SVOJIMI EMÓCIAMI A POSTOJMI.

Ak nezaberú diéty a nedosiahnete žiadané krivky ani pri fyzicky aktívnom živote, vtedy je treba pracovať s emóciami a s postojmi, čiže na mentálnom chudnutí. Za tukom sa môžu skrývať rôzne nespracované pocity a emócie napr. hnev, smútok, strach, úzkosť, nedostatočná sebaláska alebo potreba sa viac presadiť, byť viac vidieť. Niektorým ľudom bránia v chudnutí nespracované emócie, vtedy je dobré vyhľadať odborníka, psychológa, psychoterapeuta alebo niekoho, kto sa mentálnym chudnutím zaoberá. Únava, smútok a vnútorná prázdnota jedením nepominie. Jedlo poskytuje potešenie, ktoré počas diét treba primerane nahradiť. Ešte než začnete s chudnutím, položte si otázky: Čo ma poteší? Čo ma naplní? Čo mi urobí radosť?

Buďte k sebe uprimní a pozorne počúvajte po čom vám duša piští. Ak si viete dostatočne uspokojiť svoje potreby a získať tak potešenie v živote, je väčšia šanca, že svoju optimálnu váhu skôr či neskôr dosiahnete, dokonca s ľahkosťou. Bez zbytočného hladovania, sebazapretia a trápenia.

autor: PhDr. Radoslava Olajos

Článok bol uverejnený v časopise PARTNERSTVO 1/2016