Psychický stres je častým spúšťačom choroby. Stres je v skutočnosti ohrozenie. Ak si budeme myslieť, že nás zrazí auto aj keď sa to neudeje, sme v strese. Vymyslená zrážka s autom je pre človeka stresom. Ak by ste sa podrobne pozreli čo je za psychickým stresom, zistili by ste, že je to strach. Človek sa bojí, že príde o život, že sa mu stane čosi nepríjemné. Čo je za týmto strachom? Jedným z dôvodov, prečo sa človek bojí, je to, že človek má zakódovanú predstavu, že veci nevie ovplyvniť.

Ak človek ochorie, je to dielo náhody? Vyhodia vás z práce, je to náhoda? Ak nezarábate dostatok peňazí, môže zato blbý šéf? A podobne. Stále je tam ktosi alebo čosi, čo spôsobuje neželaný stav a vy s tým nemôžete nič urobiť. Človek je v pozícii obete. Obeť je ten, kto podlieha ničivému účinku niečoho, alebo niekoho. Ak máte túto pravdu, lebo to čo si myslíte, je pre vás pravdivé, život sa stáva naozaj neznesiteľný.

Nič nemáte pod kontrolou. Neviete čo sa udeje, ste si neistý, čo ak sa stane to alebo tamto. Naozaj je to na zbláznenie. Strach z toho, že som obeťou vyvolá silnú stresovú reakciu. Akýkoľvek stres je zároveň spúšťačom zápalu v tele. Ak teda strach pretrváva dostatočne dlho zápal sa má šancu rozhodrieť a spáli telo v žiari choroby.

Aby človek nebol obeťou, mal by vedieť. Vedieť znamená mať vedomosť o niekom, niečom, byť oboznámený s niečím, mať osvojené poznatky, mať zručnosť v niečom, ovládať niečo ako napr. písanie. Pri písaní človek ovláda pero tak aby výsledkom bolo písmo, písaný text, aby napísal to čo chce. Ak človek vie písať nebojí sa písania, lebo to vie. Strach by tam bol vtedy, ak by písať nevedel.

Cieľom mojich článkov je, aby ste aj vy vedeli. Vedeli viac o zdraví, o tom ako vzniká choroba, ako to všetko ovplyvniť. Ak človek vie, stráca strach a aj stres. Vedieť znamená nežiť v pozícii obeti, ale ako tvorca života. Človek sa už nemusí báť, že sa stane niečo neželané , ako dielo náhody. Zároveň vie, že keď sa i stane čosi, čo sa mu nepáči, môže to napraviť. Toto je skutočná istota. Nie veriť ako si mnohí myslia. Skutočnou istotou je vedieť. Veriť je oproti vedieť omnoho neistejšie, je tam semienko strachu. Vedieť strach neobsahuje. A ešte horšie je neveriť. Ľudia čo neveria nikomu a ničomu sú na tom najhoršie.

Mám jeden sen, veľky sen. Dal som si za cieľ naučiť ľudí, aby vedeli ako si ovplyvniť svoje zdravie. Aby boli ľudia tvorcami svojich žvotov a boli si toho vedomí. Každý deň, keď píšem nejaký článok, píšem ho s tým najlepším úmyslom a zámerom dať ľudom vedomosti ako si ovplyvniť svoje zdravie, svoj život. Chcem takto ľuďom pomôcť pri zbavovani strachu a stresu. Ak sa mi to podarí budem rád. A viem aj to, že či budem mať v tom úspech závisí len odo mňa. Lebo len ja som zodpovedný za to, ako kvalitne budem komunikovať a či ma ľudia pochopia. Ale o kvalite komunikácie je už iná téma.

autor: Andrej Medveď 
www.andrejmedved.sk
www.abczdravia.sk

Foto: Anett Kállai Tóth