Za mnohými nedorozumeniami je rozdielne vnímanie reality. Medziľudské vzťahy sú často jedna veľká záhada, predovšetkým tie partnerské.Kde chýba komunikácia, empatia a skutočný záujem o toho druhého a naopak preváži sebectvo, tvrdohlavosť, trucovistosť, pomstichtivosť a ľahostajnosť, tam začínajú problémy. A verte, že často prídu nečakane a zastihnú nás nepripravených.

Vypočula som si príbeh Viktora a Moniky a v tej chvíli som si uvedomila, aké je dôležité, aby partneri neustále hovorili o tom, ako vzťah vnímajú, čo cítia a čo očakávajú. Samospádom harmóniu vo vzťahu dlho neudržíte! Neveríte? Možno vás poučí príbeh Moniky a Viktora.

O tom, ako to môže dopadnúť, ak sa partneri vzájomne nerozprávajú o tom, ako situáciu a problém vnímajú a prežívajú. O tom, že ak spolu otvorene – úprimne nehovoríme, vytvoria sa dva paralelné „svety“, kde je ku konfliktu už len na krok. Keď sa na seba nenaladíme, len ťažko spolu v spokojnosti zotrváme.

Prvú som si vypočula Moniku – temperamentnú kočku, ktorá bola plná emócii. Predovšetkým hnevu, bezmocnosti, pohoršenia a poníženia. Vyrozprávala mi, čo sa stalo na ich spoločnej dovolenke v Španielsku s jej snúbencom Viktorom:

Predstav si, celú dovolenku Viktor koketoval s jednou študentkou zo Slovenka, ktorá tam bola na brigáde a robila v cukrárni! Chodievali sme okolo tej cukrárne každý deň. Zastavili sme sa tam vždy, keď sme šli z pláže, len tak na zmrzlinu a posediť si v príjemnom prostredí. Prvé dni sme sa spolu bavili všetci, bola to naozaj milá baba. Dobre mi padlo, že sme si mohli pokecať, však vieš, Viktor toho veľa nenahovorí. Asi sme s Viktorom mali nejakú ponorku. Dosť mi tým tichom a neochotou o čomkoľvek hovoriť liezol na nervy. Mala som pocit, že komunikuje už len vtedy, keď je v tej cukrárni. Tam akoby ožil! Viktor bol milší k nej, ako ku mne. Ako by si sa cítila? Nakoniec som mala pocit, že sa rozpráva už len s ňou! A neuveríš, ako to skončilo! On jej kúpil kvety a mne nič! Na mňa si ani nespomenul! Skoro som tú mladú kravu roztrhla! Ako mi to Viktor mohol urobiť? Čo na to povieš?? Úplne bol zaslepený tou krasotinkou!

Vypočula som si aj Viktorovu verziu toho, prečo sú od dovolenky na nože a Monika sa plánuje zbaliť a urazená  sa od Viktora odsťahovať.

Viktor veľmi flegmaticky a značne otrávene začal hovoriť, akoby ani nebol problém. Snáď len drobné nedorozumenie a zbytočná Monikina žiarlivostná hystéria, ktorá mu znepríjemnila záver pobytu v Španielsku. Najskôr otáľal, ale naveľa prehovoril aj on. Snažil sa mať situáciu pod kontrolou a racionálne všetko vysvetliť: Celú dovolenku som sa prispôsoboval Monike. Dokonca aj miesto dovolenky vyberala ona, ja som to „len“ platil. Som skôr introvert, Monika je veľmi ukecaná. Neustále rozpráva. Je až neuveriteľné, čo všetko sa dá komentovať! Často sú to také ženské výlevy o ničom. Nechávam ju, nech sa vyrozpráva, ale nevládzem tomu vždy venovať pozornosť. Viem, že ju to hnevá a vníma to tak, že ju nepočúvam, že sa o ňu nezaujímam. To však nie je pravda. Monika ma zaujíma. Mňa len nezaujímajú tie zbytočné reči! Chcel som si oddýchnuť, na chvíľu vypnúť. Na dovolenke sme spoznali mladučkú študentku – brigádničku zo Slovenska, veľmi sympatická baba! Aspoň si s Monikou pokecali a ja som si dal v kľude zmrzlinu alebo zákusok. Predposledný deň sme sa opäť zastavili v cukrárni, objednal som si na záver ich vychýrený zákusok – špecialitu, na ktorý som sa tešil celý pobyt. Lenže som zistil, že som si zabudol peňaženku na hotelovej izbe. Poprosil Moniku, aby tento-krát zaplatila za mňa ona. Ona mala zvláštny komentár, že mám držať diétu a nie sa napchávať… Zaplatila za svoju kolu lajt a vyšla z cukrárne. A predstav si, že táto mladučká študentka mi dala ten zákusok zadarmo – darček vernému zákazníkovi. Bolo to od nej veľmi milé! Ešte v ten večer som sa tam zastavil a chcel som jej to zaplatiť, ale ona odmietla. Trvala na tom, že je to darček. Na druhý deň som jej teda kúpil aspoň malú kytičku kvetov vo vedľajšom obchode a priniesol som jej ju, ako poďakovanie. Ženy kvety predsa neodmietajú! Monika si spočiatku myslela, že to kupujem jej, ale uznajte, čo motivuje muža, keď sa žena k svojmu partnerovi správa tak protivne. Aj jej som chcel v tom kvetinárstve kúpiť aspoň ružu, viem, že ich má rada. Rozmyslel som si to však, pretože ona pred obchodom vrešťala, že som tučný a na nič iné nemyslím, ako na zákusky a zmrzlinu! Tak som si povedal, že kašlem na ňu! Možno to bola chyba, ale ani ona sa pekne nezachovala. Doteraz nechápem, prečo nebola ochotná za mňa zaplatiť zákusok. A teraz je urazená! Však ako som sa mal tej študentke poďakovať?!

Dva svety, dvoch milencov, ktorí si žijú vedľa seba, ale akoby v inej realite. Niektoré veci považujeme za samozrejmosť a vôbec si neuvedomujeme, že nám partner robí láskavosť. Veľakrát si vysvetľujeme správanie partnera úplne inak, ako ho vidí on!

Čo s tým? Pýtajme sa, zaujímajme sa a vypočujme si partnera. Väčšina partnerských problémov pramení z nedostatočnej komunikácie, ktorá neraz vyustí do mnohých nedorozumení a následne do odsudzenia. Ak máme niečo na srdci a nevieme, alebo nemôžeme o tom povedať svojmu partnerovi tak, aby sme boli vypočutí a pochopení, vzniká napätie a nespokojnosť. Následne reagujeme uzavretím – odsudzením alebo rôznymi prejavmi agresivity. Vtedy máme pocit, akoby sa naša láska vytrácala zo vzťahu.

Keď je vo vzťahu prihorúco, je lepšie, ak trochu „vychladneme“ – opadnú z nás silné negatívne emócie. Taktiež je dobré, ak nám pomôže v komunikácii nestranná osoba, ktorá vie tlmočiť náš pohľad na vec pre toho druhého zrozumiteľne. A nie len to. Dobré je, aby sa náš partner dozvedel aj o našich motívoch, potrebách, strachoch, zámeroch a mal možnosť vnímať situáciu z nášho uhľa pohľadu.

Pred tým, než vtiahneme do svojich problémov niekoho iného, uistíme sa, že obaja vieme tejto osobe dôverovať. Inak to situáciu môže ešte viac skomplikovať.

Monika si so záujmom vypočula, ako vnímal a prežíval celú situáciu Viktor. Viktor sa zamyslel nad tým, ako by sa cítil v Monikinej koži.

Vzájomne sa otvoriť a hovoriť o svojich pocitoch vyžaduje veľkú odvahu. Nakoniec Viktor s Monikou prekonali strach a boli k sebe úprimní.

Ubehlo pár dní a Monika mi zavolala. „Neuveríš, ale náš vzťah sa zlepšil. Opäť sa spolu rozprávame a mám pocit, že nás to zblížilo. Uvedomila som si, čo som stvárala… Uľavilo sa mi, keď sme sa navzájom vypočuli a pochopili. Ja som bola pred tým asi hluchá, či slepá…“

Čo robiť, ak váš partner nemá záujem o probléme komunikovať? Opakujú sa vám podobné situácie vo vzťahu? Vyskúšajte vzťahovú poradňu. Možno je načase pozrieť sa na vec z iného uhľu pohľadu.