Kto netúži byť vyrovnaný, rozvážny a vnútorne silnejší? Myslíte, že sa takýmito už rodíme? Myslíte, že je to dané?

Mnohé môže ovplyvniť výchova, ranné detstvo, náš temperament a vrodené predpoklady. Som však presvedčená, že za kvalitou nášho života sú určité psychické či duševné kvality a cnosti, ktoré sa dajú celoživotne kultivovať, posilňovať.

Prvým krokom je sebapoznanie a uvedomenie si toho, že existuje súvislosť medzi tým, aký človek je a jeho kvalitou života. Nie je to náhoda alebo osud. Veľký vplyv na náš život má naša zrelosť a úroveň vedomia. Sebapoznaním a kultiváciou predovšetkým vôľových vlastností, morálnych cností, vnútornej sily charakteru a jemnocitu k sebe sa stávame celistvejšími a pevnejšími. Už si uvedomujeme, čo má pre nás zmysel a na čo sa plytvať energiou neoplatí.

Na kvalitu života a našu spokojnosť má vplyv aj schopnosť rozlišovať, rozvážne konať a byť v kontakte so sebou (intuícia, vnútorný hlas, pocity). Ten, kto vie prepojiť rozum, cit a odvahu konať je zväčša úspešnejší, vie si zariadiť život pre seba uspokojivejšie a vie sa prirodzene vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam. Nestráca čas trápením sa dookola tými istými problémami v rôznej podobe.

Máme slobodu a s ňou zodpovednosť. Môžeme prakticky čokoľvek, žiť si po svojom, rozhodovať sa čo robiť, nerobiť… Vieme však niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia? Dokážeme pred tým, ako sa rozhodneme uvažovať, pozerať o krok dopredu, zvážiť následky a uvedomiť si, že v správnej chvíli môžeme ustúpiť, či niečo pozmeniť, prispôsobiť sebe? Či nasledujeme slepo druhých? Len preto, že oni sú spokojní (často len naoko) a len preto, že máme dojem, že oni objavili ten zázrak, čo nás spasí?

Mnoho ľudí, čo sa na nás obracajú ani netušia, že robia dokola tú istú chybu. Neveria si, nehľadajú a neposilňujú v sebe prirodzenú silu a životaschopnosť, žijú v nevedomosti, svojim zmýšľaním a správaním si škodia. Nevidia napríklad príčinu svojho trápenia v ich predchádzajúcich rozhodnutiach, návykoch a v ich štýle života. Nerozumejú sebe, prirodzeným zákonom života a vzťahov. Kto žije v nevedomosti, prichádza o príležitosť rásť a poznávať, prichádza o príležitosť tvorivo žiť a nachádzať spokojnosť, ale aj cestu k zdraviu a láske.

Kto je ešte slabý a spolieha sa príliš na druhých, často uviazne v závislých a neuspokojivých vzťahoch, kde trpí nie len on, ale aj partner. Nevedomosť a nízke sebapoznanie sa môže prejavovať ako určitá slabosť alebo naivita. Je dobré si uvedomiť, že nikto za nás nevyrieši naše problémy. Sme to my, kto sa učí celý život lepšie chápať seba, objavovať nové možnosti, ako prekonávať to, čo nás trápi a hľadať spôsob ako byť spokojnejší.

Kto nepochopil princípy slobody, kto nevie uniesť zodpovednosť, kto nerozumie, že existujú prirodzené následky našich činov, ale aj nekonania, ten sa v tej slobode stane čoskoro neslobodný. Zasypaný následkami svojich neuvážených činov, slabej vôle, ignorovania morálnych kvalít a duchovných zákonov, zabúdania na seba.

Našou úlohou je ich poznávať, chápať ich v širších súvislostiach, aby sme dozreli a dali základ nášmu charakteru, ktorý obstojí v dobe prerodu a chaosu. Sebapoznanie, sebaovládanie, kultivácia cností a podpora duševných síl na prekonanie slabostí nás robí vnútorne silnejšími, odolnejšími, menej manipulovateľnejšími a tým pokojnejšími a spokojnejšími.

Ak vás téma zaujala a radi by ste sa dozvedeli viac, dokonca máte chuť na sebe vnútorne pracovať (sebapoznávať sa) máte príležitosť s nami na stretnutiach večernej skupiny sebapoznania , ktoré opäť začínajú vo februári 2019.

Skupina poskytuje podporu, pochopenie, motiváciu a vytvára priestor na bezpečné sebaotvorenie a premenu. Výsledkom je dobrý pocit zo seba, z prekonania svojich limitov a z priateľských vzťahov, ktoré sa počas stretávania prirodzene formujú.

autor: PhDr. Radoslava Olajos

Foto: Anett Kállai Tóth